Acronis -

Knowledge base

Kopie disku - jak vytvořit kopii disku


Kopii původního disku je možné získat pomocí klonování disku. Klonování disku je proces, jehož cílem je získání dvou obsahově identických pevných disků. Klonování disku umožní zkopírovat veškerá data ze zdrojového disku na disk cílový a to včetně funkčního operačního systému, instalovaných aplikací, nastavení a veškerých dat.

Klonování disku nebo kopírování disku?
Pokud chcete mít dva pevné disky, které budou obsahově identické, lze toho docílit dvěma způsoby. Pokud zdrojový pevný disk obsahuje pouze data, neobsahuje operační systém a zavaděč systému, pak stačí obsah zdrojového disku jednoduše zkopírovat na disk cílový. Pokud ale zdrojový disk obsahuje operační systém, pak bude potřeba použít nástroj určený pro klonování disku. Pouhé zkopírování dat v tomto případě nestačí. Přestože na cílový disk přenesete veškerá data, nepodaří se vám zajistit to, aby nový disk korektně spouštěl operační systém. Příčinou je to, že zavaděč operačního systému není soubor, ale je uložen v MBR (zaváděcí stopa disku).

Jak vytvořit kopii disku pomocí Acronis True Image?
Jak již bylo řečeno, jedná- li se datový disk - disk který neobsahuje operační systém, pak stačí jeho obsah jednoduše zkopírovat na cílový disk. Pokud je na zdrojovém disku operační systém, bude potřeba pro klonování disku použít softwarový nástroj k tomu určený. Klonování disku vám umožní nástroj Acronis True Image, a to dokonce dvěma způsoby.

Přímé klonování disku
Připojte oba disky do počítače, spusťte program Acronis True Image, zvolte možnost klonování disku. Jednoduchý průvodce vás provede celým procesem klonování. Klonování disku si můžete prohlédnout v našem online videokurzu - kde je celý proces zobrazen krok po kroku.

Klonování disku pomocí zálohy
S programem Acronis True Image si můžete vytvořit zálohu původního disku nebo diskového oddílu a tuto zálohu pak obnovit na disk nový. Tato metoda se používá například tehdy, když nechcete na nový disk přenést celý obsah disku se všemi diskovými oddíly. Ale chcete na nový disk přenést třeba jen systémový oddíl.

Původní disk je jiné značky, má jinou velikost, je jinak zapojen, bude to fungovat?
Ano, pokud použijete Acronis True Image, pak nebude problém s disky jiných značek a dokonce ani naklonovat IDE disk na SATA disk. Acronis True Image si poradí i s rozdílnou velikostí původního a nového disku. Acronis True Image vám umožní obsah disku „roztáhnout" na celou velikost disku.  Problém by nastal, pokud byste klon disku použili v počítači, který je hardwarově odlišný od původního počítače. Viz. odstavec Klonování disku versus klonování počítačů

Klonování disku versus klonování počítačů
Často kladená otázka zní: Mohu naklonovat pevný disk z počítače číslo jedna na pevný disk z počítače číslo dva a získat tak dva počítače s identickým obsahem? Odpověď: Ano, toto je možné.

Pokud jsou oba počítače hardwarově totožné, pak vám k tomuto postačí Acronis True Image. Můžeze to provést přímým klonováním disku nebo můžete na počítač číslo dva obnovit zálohu vytvořenou na počítači číslo jedna.

Pokud jsou počítače hardwarově odlišné (jiná základní deska, jiný procesor, jiný řadič disku), pak je potřeba provést klonování tak, že vytvoříte zálohu pevného disku počítače číslo jedna a tuto zálohu obnovíte na pevný disk v počítači číslo dva, přičemž bude potřeba použít doplněk Acronis Universal Restore. Tento dopněk umožňuje při obnově zálohy vyměnit ovladače hardware, díky čemuž je zajištěno, že systém bude po provedení obnovy možno spustit a používat. Bližší informace o tomto doplňku se dozvíte v kapitole Acronis Universal Restore.

       
             
  Acronis True Image Home 2010  Acronis True Image Home

  Zálohování celých disků a oddílů včetně systému, aplikací a dat
  Možnost zálohování zvolených souborů a adresářů
  Možnost obnovy celého PC, nebo jen vybraných souborů a adresářů
   
Vyzkoušet

Koupit produkt
   
               
               
Acronis Backup & Recovery 10 Acronis Backup & Recovery™ 10

  Zálohování stanic a serverů s možností centralizované správy
  Možnost migrace systému na odlišný HW, migrace P2V a V2P
  Možnost využití deduplikace pro snížení nákladů na uložiště
   
Vyzkoušet

Koupit produkt
                  
             
       
Související témata

 point Záloha disku
 point Formátování disku
 point Odtsranění diskového oddílu
 point Rozdělení disku
 point Sloučení diskových oddílu
 point Vytvoření diskového oddílu
 point Změna velikosti partition